Ricardo Santana runs to a 7th place finish at state

Toombs County’s Ricardo Santana is used to top 10 finishes in state competition. After all in wrestling he has won back-to-back state championships after finishing third in his freshman season. In cross country Santana placed 10th as a sophomore at the GHSA State Cross Country Championships in Carrollton, as a junior he finished second and on Saturday, November 3, 2018 the two-time Region 2 Champion battled a tough field to a seventh finish. Santana ran the 5K (3.1 mile) course in 18:07.03. Gober Guy from Rabun County won the race in 17:18.77.

Ricardo Santana (left) on the podium

In Ricardo’s four trips to Carrollton he has posted times of 20.24.83 (81st) as a freshman,18:30.84 in his second trip,17:23.89 as a junior and this year’s 18:07.03.

Other top Bulldog times in recent years include Ricardo’s older brother, Tristan Lynn, who finished third in 2016 in 17:51.00. In 2011 Daniel Avellenada placed 14th in a time of 17:27.43 and in 2010 Daniel ran 17:56.98 and finished 28th.

Ricardo’s younger brother Martin (a junior) was the second Bulldog to cross the finish line  He broke 20 minutes for the third straight year with his 18:47.83 good for 22nd place. As a freshman Martin was 33rd in 19:34 and last year he finished 16th in 18:35.23.

Senior Cruz Arredondo ended his cross country career with a 61st place finish and a time of 19:50.14. Up next for the Bulldogs’ top three is wrestling season.

2018 Toombs County Cross Country Team

“Our goal was to get back to state, and have a good performance. We did that,: head coach Jeremy Moore said. “Once again, we were led by senior Ricardo Santana, who has led the way for us this season. Ricardo wanted to finish higher, but he placed eighth overall, and in a completion like this, that’s a great finish. Ricardo’s brother (Martin) actually ran his best time of the season and finished 20th overall. Our second senior, Cruz Arredondo, who has probably been our most consistent runner this year, placed 60th overall. It’s been a good season for us. We finished 13th (out of 32 teams) at the state meet. Losing Ricardo and Cruz will hurt, but we have a good group of runners returning for next season and will look to add more runners to that group, and hopefully we can improve on our team finish next season.”

Head coach Jeremy Moore and his Bulldogs
  Name                          School                           Finals  Points
================================================================================
Results - Men                                                                   
  1 Gober Guy                    Rabun County                   17:18.77        
  2 Griffin Stephens             Banks County                   17:25.67    1   
  3 Chaney Holder                Armuchee                       17:44.82    2   
  4 Luke Gambrell                Union County                   17:56.92    3   
  5 Lane Grier                   Oglethorpe County              18:01.48    4   
  6 Buck Ledford                 Banks County                   18:05.68    5   
  7 Ricardo Sanatana             Toombs County                  18:07.03    6   
  8 Jaylen Thigpen               Bleckley County                18:08.67    7   
  9 Joshua Ratliff               Jeff Davis                     18:08.93    8   
 10 Rainy Tompkins               Oglethorpe County              18:14.80    9   
 11 Aiden Brown                  Bremen                         18:17.34   10   
 12 Wes Ledford                  Banks County                   18:17.90   11   
 13 Steven Seiler                Union County                   18:19.57   12   
 14 Austin Hiner                 Bleckley County                18:23.25   13   
 15 Hunter Hartzog               Union County                   18:26.87   14   
 16 Hector Huerta                Jeff Davis                     18:32.40   15   
 17 Logan Tucker                 Jeff Davis                     18:38.29   16   
 18 Jake Stubbs                  Bremen                         18:39.15   17   
 19 Josh Martinez                Coosa                          18:41.70   18   
 20 Jacob Johnson                Bleckley County                18:44.33   19   
 21 Patrick Dupree               Armuchee                       18:44.47   20   
 22 Martin Santana               Toombs County                  18:47.83   21   
 23 Chason Brogdon               Vidalia                        18:48.87   22   
 24 Wes Conley                   Armuchee                       18:53.97   23   
 25 Kamaree Harvey               Kipp Atlanta                   18:56.14   24   
 26 Davis Yeargan                Armuchee                       18:58.07   25   
 27 Malachi Patrick              Union County                   18:58.13   26   
 28 Alexander Stevens            Armuchee                       18:59.39   27   
 29 Jamarious Pledger            Douglass Atlanta               19:01.16   28   
 30 Zac Frankel                  Oglethorpe County              19:01.81   29   
 31 Chris Spate                  Coosa                          19:02.33   30   
 32 Guage Shumaker               Union County                   19:03.09   31   
 33 Nolan Bachman                Union County                   19:04.43   32   
 34 Christian Weatherby          Pepperell                      19:06.35   33   
 35 Jamie Townes                 Westside, Augusta              19:07.22   34   
 36 Cole Register                Vidalia                        19:09.44   35   
 37 Jimmy Benefield              Lamar County                   19:11.21   36   
 38 Kevin Martin                 Fitzgerald                     19:11.44   37   
 39 Hunter Lindsey               Washington County              19:14.31   38   
 40 Ulices Gonzalez              Jeff Davis                     19:17.96   39   
 41 Lamarcus Pruitt              Bacon County                   19:18.16   40   
 42 A.J. Davidson                Banks County                   19:20.05   41   
 43 Jesse Kuck                   Bleckley County                19:22.31   42   
 44 Nelson Rodriquez             Gordon Central                 19:22.46   43   
 45 Edward Porter                Douglass Atlanta               19:26.24   44   
 46 Thomas Mellendorf            Union County                   19:27.19   45   
 47 Darrell Trejo                Armuchee                       19:27.32   46   
 48 Dylan Lindsey                Putnam County                  19:28.05   47   
 49 Kson Jones                   Bleckley County                19:29.18   48   
 50 Joseph Grubbs                Hephzibah                      19:29.21   49   
 51 Hunter Banks                 Lamar County                   19:31.26   50   
 52 Mario Aguirre                Jeff Davis                     19:32.58   51   
 53 Lawson Brinkley              Thomasville                    19:32.60   52   
 54 Morgan Bolmer                Berrien                        19:37.56   53   
 55 Garrett Taylor               Jeff Davis                     19:39.63   54   
 56 Jayden Cheatham              Jordan                         19:39.67   55   
 57 Elijah Smetzer               Bleckley County                19:46.76   56   
 58 Elijah Pritchett             Banks County                   19:46.80   57   
 59 Braden Pelfrey               Coosa                          19:47.71   58   
 60 Adam Belflower               Bleckley County                19:49.62   59   
 61 Cruz Arredondo               Toombs County                  19:50.14   60   
 62 Cole Griffin                 Putnam County                  19:52.78   61   
 63 Blake Montgomery             Armuchee                       19:53.76   62   
 64 Tom Vincent                  Pepperell                      19:54.71   63   
 65 Blaine Graham                Oglethorpe County              19:54.90   64   
 66 Briley Reyes                 Jeff Davis                     19:54.96   65   
 67 Jackson Knight               Washington County              19:55.75   66   
 68 Allan Muise                  Lamar County                   19:55.76   67   
 69 Axel Baleon                  Pepperell                      19:56.00   68   
 70 Jared Camacho                Pepperell                      19:56.82   69   
 71 Lance Morse                  Butler                         19:58.71   70   
 72 Hunter Hammock               Vidalia                        19:58.77   71   
 73 Jaheem Rollins               Butler                         19:58.88   72   
 74 Dimmazio Barton              Butler                         20:01.93   73   
 75 Dawson Lee                   Bacon County                   20:02.52   74   
 76 Jeremy Mullis                Dodge County                   20:03.29   75   
 77 Luke Palmer                  Vidalia                        20:05.78   76   
 78 Jalen Woods                  Hephzibah                      20:06.82   77   
 79 Patrick Angel                Banks County                   20:07.76   78   
 80 Jaden Grimes                 Putnam County                  20:07.93   79   
 81 Tucker Coleman               Vidalia                        20:09.45   80   
 82 Ryan Baker                   Oglethorpe County              20:10.28   81   
 83 Alfredo Pegueros             Gordon Central                 20:10.31   82   
 84 Shoy Nagashima               Bremen                         20:10.80   83   
 85 Andrew King                  Fitzgerald                     20:11.67   84   
 86 Gabriel Lewis                Thomasville                    20:11.78   85   
 87 Nic Cotton                   Banks County                   20:11.89   86   
 88 Jake Roberts                 Pepperell                      20:13.12   87   
 89 Jacob Little                 Putnam County                  20:13.90   88   
 90 Ben Brantley                 East Laurens                   20:16.79   89   
 91 Calik Kemp                   Callaway                       20:17.81   90   
 92 Markell Parrish              Vidalia                        20:18.31   91   
 93 Owen Clotfelter              Bremen                         20:20.20   92   
 94 James Nale                   Lamar County                   20:24.97   93   
 95 Bryson Whited                Vidalia                        20:30.13   94   
 96 Christian Smith              Jordan                         20:35.81   95   
 97 Eugene Shaw                  Bremen                         20:37.09   96   
 98 Coley Keyon                  Douglass Atlanta               20:41.44   97   
 99 Anthony Stroman              Hephzibah                      20:42.25   98   
100 Garrett Gilreath             Oglethorpe County              20:44.14   99   
101 Mitchell Kallam              Berrien                        20:45.81  100   
102 Correy Peace                 Westside, Augusta              20:47.21  101   
103 Ian Daughtery                Callaway                       20:47.79  102   
104 Brayden Studstill            Dodge County                   20:49.87  103   
105 Joey Kowalczeski             Gordon Central                 20:54.01  104   
106 Drew Sellers                 Bremen                         20:58.25  105   
107 Matthew Mosteiko             Berrien                        21:00.55  106   
108 Daniel Bautista              Coosa                          21:00.79  107   
109 Lonquavious Daniels          Butler                         21:00.91  108   
110 Abisai Vasquez               Fitzgerald                     21:02.99  109   
111 Jalen Mutrie                 Early County                   21:03.81  110   
112 Nolan Barnes                 Thomasville                    21:04.93  111   
113 Josh Lyons                   Thomasville                    21:05.40  112   
114 Giovanni Carmona             Pepperell                      21:06.64  113   
115 Jacorian Joiner              Douglass Atlanta               21:08.41  114   
116 Cole Sullivan                Thomasville                    21:11.36  115   
117 Joshua Mata                  Pepperell                      21:12.29  116   
118 James Mead                   Putnam County                  21:15.10  117   
119 Jon Price                    Jordan                         21:17.37  118   
120 Ethan Boswell                Coosa                          21:19.75  119   
121 Henry Hernandez              Fitzgerald                     21:21.11  120   
122 marcus Roberts               Best Academy                   21:24.56  121   
123 Malik Wiggins                Washington County              21:25.22  122   
124 Dakota Elrod                 Fitzgerald                     21:25.81  123   
125 Sir Brown                    Dodge County                   21:30.27  124   
126 Fernando Martinez            Gordon Central                 21:30.79  125   
127 Tamarcus Pruitt              Bacon County                   21:30.88  126   
128 Cayden Sloan                 Lamar County                   21:35.65  127   
129 Weslee Wilson                Bacon County                   21:36.14  128   
130 James Brown                  Thomasville                    21:38.31  129   
131 Dre'Quan Aikens              Putnam County                  21:39.12  130   
132 Abel Manley                  Lamar County                   21:40.13  131   
133 Aidan Hampton                Jordan                         21:40.15  132   
134 Deonte Roberts               Kipp Atlanta                   21:43.60  133   
135 Terry Mangham                Kipp Atlanta                   21:43.68  134   
136 Josias Smith                 Therrell                       21:44.75  135   
137 Cristian Saldana             Gordon Central                 21:47.22  136   
138 Carl Spivey                  Bremen                         21:47.50  137   
139 Brayden Hamilton             Coosa                          21:48.50  138   
140 Rio Mcfarland                Best Academy                   21:52.42  139   
141 Tyler Ashburn                Berrien                        21:54.63  140   
142 Abdias Perez                 Coosa                          21:58.17  141   
143 Cayden Studstill             Dodge County                   22:02.60  142   
144 Randall McDonald             Early County                   22:03.57  143   
145 Felix Booker                 Westside, Augusta              22:09.18  144   
146 Cameron Spearing             Fitzgerald                     22:11.87  145   
147 Tydrick Wrice                Butler                         22:12.41  146   
148 Caleb Hildreth               Putnam County                  22:14.91  147   
149 Wesley Norman                Oglethorpe County              22:15.86  148   
150 Peyton Owens                 Thomasville                    22:17.96  149   
151 Nicolas Williams             Early County                   22:17.98  150   
152 Tristan Forrester            Kipp Atlanta                   22:18.95  151   
153 Antonio Meza                 Fitzgerald                     22:19.00  152   
154 Cody Hyers                   Bacon County                   22:19.24  153   
155 Marcos Zamorano              Toombs County                  22:19.50  154   
156 Jatavious Poole              Washington County              22:20.61  155   
157 Chason Warren                Berrien                        22:21.69  156   
158 Jaylen Hailes                Kipp Atlanta                   22:24.83  157   
159 Caleb Williams               Early County                   22:24.85  158   
160 DJ Bell                      Dodge County                   22:25.15  159   
161 Uriel Barbosa                Toombs County                  22:27.63  160   
162 Oliver Cardona               Gordon Central                 22:33.80  161   
163 Micheal Everett              Callaway                       22:35.57  162   
164 Nathan Mort                  Jordan                         22:40.47  163   
165 Chandler Jones               Best Academy                   22:41.00  164   
166 Bryson Butler                Berrien                        22:50.73  165   
167 Jhakeveon Bunch              Johnson, Augusta               22:52.43  166   
168 Cody Allen                   East Laurens                   22:52.56  167   
169 Wendon Warr                  Early County                   22:54.89  168   
170 Brody Tucker                 East Laurens                   22:55.56  169   
171 Kelby Turner                 Washington County              22:55.67  170   
172 Milchael Chrispen            Early County                   22:58.87  171   
173 Leon Murphy                  Hephzibah                      23:03.14  172   
174 David Allen                  Hephzibah                      23:09.08  173   
175 Kayton Clinkscales           Johnson, Augusta               23:13.08  174   
176 Ben Wall                     Lamar County                   23:15.53  175   
177 Montay Baugh                 Therrell                       23:17.08  176   
178 Maurice Delaney              Callaway                       23:18.66  177   
179 Gabriel Martines             Bacon County                   23:21.56  178   
180 Lawrence Lee                 Bacon County                   23:22.69  179   
181 Preston Kent                 Washington County              23:23.32  180   
182 Tyrese Ransome               Therrell                       23:25.62  181   
183 Roman Son                    Therrell                       23:25.75  182   
184 Angelo Grimes                Douglass Atlanta               23:28.72  183   
185 Emanuel McCray               Johnson, Augusta               23:30.46  184   
186 Savion Harris                Johnson, Augusta               23:31.86  185   
187 Kevon Wright                 Johnson, Augusta               23:32.45  186   
188 Decarlos Mckinney            Best Academy                   23:34.27  187   
189 Trey Mills                   East Laurens                   23:34.30  188   
190 Hayden Davis                 Dodge County                   23:34.70  189   
191 Ashton Sanders               Toombs County                  23:35.89  190   
192 Ja'Kobi Cooper               Westside, Augusta              23:43.37  191   
193 Host Cofield                 Douglass Atlanta               23:49.77  192   
194 Allen Phillip                Hephzibah                      23:51.38  193   
195 Zackary Brittain             Therrell                       23:54.50  194   
196 Antonio fleming              Best Academy                   23:56.63  195   
197 Chandler Fegan               Westside, Augusta              23:58.35  196   
198 Niam Moore                   East Laurens                   24:00.18  197   
199 khalil Muhammad              Best Academy                   24:15.51  198   
200 Fernando Jones               Hephzibah                      24:35.67  199   
201 Kinta Pauldo                 Dodge County                   24:36.14  200   
202 Lee Sewell                   Best Academy                   24:42.87  201   
203 Devin Burger                 Callaway                       24:45.89  202   
204 Dontavius Wymen              Johnson, Augusta               25:35.94  203   
205 Nikkolus Campbell            Johnson, Augusta               25:41.78  204   
206 Gabriel Worzala              Westside, Augusta              26:38.72  205   
207 Hector Saldana               Toombs County                  27:30.14  206   
208 Hunter Lee                   Callaway                       27:59.58  207   
209 Jonathan Walker              Therrell                       28:03.70  208   
210 Mitchell Conner              Early County                   28:13.65  209   
211 Jason Smith                  Butler                         28:30.31  210   
212 Javez Barnes                 Butler                         28:30.75  211